Świetlica Parafialna

O nas

Jesteśmy grupą dzieci gromadzących się przy Parafii Katedralnej Chrystusa Króla w Katowicach. Spotykamy sie regularnie w każdą sobotę w salkach parafialnych przy ulicy Plebiscytowej.

Uczymy się dbać o siebie nawzajem by wspólna praca i zabawa przynosiła nam radość, uczymy się odpowiedzialności za siebie, innych oraz za otoczenie w którym mieszkamy. Możemy liczyć na pomoc w odrabianiu lekcji, naukę poprzez zabawę. Staramy się pozytywnie wykorzystywać czas wolny, rozwijać nasze talenty i pasje. Czas spędzany w świetlicy to również czas wspólnych gier i zabaw. Jeżeli mamy okazję i możliwość, wyjeżdżamy by odkrywać nowe miejsca, poznawać świat który nas otacza.

Opiekę nad nami - w szególności duchową ale i nie tylko - sprawuje Ks. Michał. Opieką pedagogiczną otaczają nas Wychowawcy. Zawsze możemy też liczyć na naszych starszych Kolegów i Koleżanki - Wolontariuszy - którzy z uśmiechem i ochotą służą pomocą.

Część z nas angażuje się w inne grupy parafialne takie jak ministranci czy chórek parafialny.

Tu się spotykamy

Naszym kościołem parafialnym jest Archikatedra Chrystusa Króla - największa katedra w Polsce. W roku 1980 katedra gościła Kardynała Josepha Ratzingera obecnego Papieża, a w 1983 roku Ojca Świętego Jana Pawła II.

Więcej informacji na temat kościoła i parafii można przeczytać na stronie internetowej Archikatedry Chrystusa Króla.

W sąsiadującym z kościołem budynku znajduje się probostwo oraz salki parafialne. Tu właśnie spotykamy się na naszych zajęciach.

Tuż obok w ogrodach kurii odbywa się coroczny festyn parafialny. Jest okazją do spędzenia czasu w atmosferze pikniku, degustacji domowych wypieków parafian, uczestnictwa w konkursach i loteriach. Organizatorzy przygotowują wiele atrakcji dla dzieci. Dochód z festynu przeznaczony jest na sfinansowanie letniego wypoczynku dla dzieci z parafii.

Tu mieszkamy

Katowice to obecnie stolica województwa Śląskiego. Miasto powstało nie tak dawno, bo w XIX wieku. Zanim to nastąpiło przez 250 lat znajdowały się na tym terenie wsie i małe osady przemysłowe. Obecnie w skład miasta wchodzą 22 dzielnice.

Więcej informacji o Katowicach można znaleźć w portalu miejskim www.katowice.eu

Nasza dzielnica Śródmieście stanowi ścisłe centrum Katowic. W Śródmieściu znajduje się wiele pięknych, zabytkowych kamienic oraz najważniejsze budynki reprezentacyjne miasta i regionu.

W pobliżu zabytkowych obiektów powstają nowoczesne budynki, wysokie biurowce, które nadają Katowicom wygląd nowoczesnego miasta.

Latem na ulicach naszej dzielnicy mieliśmy okazję oglądać zmagania zawodników w III etapie wyścigu Tour de Pologne. Było to barwne, emocjonujące i niezapomniane widowisko.

Południowa część dzielnicy Śródmieście, w której mieszkamy, powstała w latach międzywojennych.

W tej części dzielnicy znajduje się mi.in siedziba Sejmu Śląskiego, Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek, w którym odbywają się m.in. słynne Ogólnopolskie Dyktanda, gmach Biblioteki Śląskiej, Muzeum Historii Katowic, część budynków Uniwersytetu Śląskiego, Wojewódzka Komenda Policji, Wojewódzki Sztab Wojskowy i wiele innych ciekawych obiektów.

Czas wolny możemy spędzać w pobliskim Parku Dolina Trzech Stawów będącym częścią Katowickiego Parku Leśnego. Jest tu dużo zieleni, trasy rowerowe, trasa przygotowana do jazdy na łyżworolkach, Katowicki Klub Jeździecki i stadnina koni, w najbliższym czasie ma powstać kąpielisko. Dodatkową atrakcję stanowią samoloty z pobliskiego Lotniska Muchowiec przelatujące nad głowami wypoczywających. Drugim parkiem przylegającym do naszej dzielnicy jest Park Kośiuszki ze słynną wieżą spadochronową.

Gdy pada deszcz możemy wybrać się na spektakt do Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum. Różnego rodzaju zajęcia i atrakcje organizują Pałac Młodzieży i Miejska Biblioteka Publiczna.

Tu się uczymy

Szkoła Postawowa nr 1 w Katowicach im. Marszałka Józefa Piłsudzkiego

Szkoła mieści się w budynku przy ulicy Jagiellońskiej 18 i liczy już ponad 85 lat. Zapraszamy na stronę internetową szkoły www.sp1katowice.republika.pl

Szkoła Postawowa nr 37 w Katowicach im. ks. Jana Twardowskiego

Szkoła mieści się w budynku przy ulicy Józefa Lompy 17 od 1968 roku. W 2008 roku patronem szkoły został ks. Jan Twardowski. Zapraszamy na stronę internetową szkoły www.sp37.katowice.pl

Gimnazjum nr 2 w Katowicach

Budynek przy ulicy Bartosza Głowackiego 4, w którym mieści się szkoła został oddany do użytku już w roku 1908. Historia budnyku i mieszczących się w nim szkół jest dosyć długa, ciekawa ale i zawiła. Zapraszamy na stronę internetową szkoły www.gim2.katowice.szkolnastrona.pl

Gimnazjum nr 5 w Katowicach im. Pawła Stellera

Szkoła mieści się w budynku przy ulicy Granicznej 27 od roku 1956. Wtedy funkcjonowała jako szkoła podstawowa, następnie jako zespół szkół, obecnie od 2004 r. mieści się tu już tylko gimnazjum. Zapraszamy na stronę internetową szkoły www.katowiceg5.w.interia.pl

Zespół Szkół Specjalnych Nr 8 im. Andrzeja Mielęckiego

Szkoła mieści się w budynku przy ulicy Szkolnej 5.

Świetlica Parafialna „NAZARET”
Katowice ul. Plebiscytowa 49 email: nazaret.katowice@gmail.com